Novinky, akce

Den pohybu a zdraví v Týnci nad Sázavou 2023

Hurá, povedlo se nám to! 28. 9. 2023 svítilo sluníčko o sto šest a už to bylo 50% úspěchu. Letos po třinácté připravil odbor Sportu pro všechny TJ Týnec nad Sázavou, z.s., spolu s týneckými trenéry a instruktory, odpoledne plné pohybu a sportu pro děti i dospělé. Celkem 747 účastníků Dne pohybu a zdraví, z toho 340 dětí, se celé odpoledne bavilo na 28 sportovních stanovištích. V kempu byl k dipozici badminton, woodball, střelba ze vzduchovky i lukostřelba, TRX a slide, dále stanoviště hasičů se svou technikou a bludištěm, rybáři, pro nejmenší stezka s poznáváním piktogramů sportů, s uměním pole dance ochotně seznamovala zájemce Alex Kalousová, několika násobná MČR a držitelka dalších mistrovských titulů. V odpočinkových přestávkách tetovala děti airbrush technikou. Sázavu brázdili rodiče s dětmi na kánoích a raftech. Kdo chtěl lenošit mohl využít připravené hamaky, odvážlivci zkusili chodit po slackline a opět nechyběli oblíbení poníci. Skupina instruktorek se věnovala dětem, které zkoušely cvičení s padákem, malými padáčky, míčky, tyčemi, molitanovými žížalami, jezdily na pedalech, chodily na dvoj až čtyř lyžích, chůdách a dobře se bavily dalším drobným náčiním a ve fotokoutku si udělaly fotku s legračními pomůckami. Firma Bisport nafoukla dvě velké trampolíny a v Bistrobusu zajistila občerstvení. Hospoda v Náklí byla také otevřená a pár kroků od ní byla další skákací atrakce - „zametač“, stánek s testováním zraku a tahákem byl také simulátor jízdy rally. Na stadionu byl softball, pétanque, discgolf, kroket, mölkky. Fotbalový trénink pro několik skupin malých fotbalistů vedl bývalý reprezentant a držitel několika mistrovských titulů Tomáš Jun. Město Týnec n. S. zapůjčilo skákací hrad, který instalovalo na pozemek chovatelů. Část parkoviště před MěÚ vyhradila městská policie pro jízdu na segway vozítkách. To všechno si mohli účastníci zkusit pod vedením cca 80 kvalifikovaných trenérů a instruktorů, kteří se jim celé odpoledne ochotně věnovali. Nejenom jim patří velké díky ale i všem ostatním, kteří se na podařeném odpoledni podíleli a pomáhali s přípravou užívaných prostor i stanovišť. Velkou oporou a pomocníkem je pro nás Město Týnec nad Sázavou, které se s námi každoročně na pořádání Dne pohybu a zdraví spolupodílí. Už teď se těšíme, že se za rok opět sejdeme!

Medvědí stezka – závody dětí a mládeže v přírodě

Od dubna se děti z TJ Týnec nad Sázavou oddílu žactva sportu pro všechny připravovaly na krajské závody v přírodě, nazvané Medvědí stezka, které se konaly 26. 5. – 28. 5. 2023 v táboře Račí hrad v Jesenici u Rakovníka. V pátek 26. 5. 2023 jich dvanáct odjelo v doprovodu 5 vedoucích, kteří se současně podíleli i na organizaci závodu a celého víkendového programu. Ten byl opravdu bohatý. Hned v pátek po příjezdu a večeři začal večerní táborovou hrou. Nikdo se nebál, všichni jí zvládli na jedničku, a tak spali jako miminka. Ráno začalo nástupem. Při něm vedoucí seznámili děti s dalším programem a také s pravidly závodu Medvědí stezka. To byla přes 4 km dlouhá trasa lesem s deseti stanovišti. Úkoly děti plnily ve dvojicích. Hned první úkol byla lanová stezka, následovalo určování azimutů, dále testy z vědomostí o přírodě, zvěři, zdravovědě, tábornických znalostí, jestli se na sebe mohou navzájem spolehnout si ověřily na stanovišti „součinnosti“, jinde určovaly váhu, vzdálenost, vyzkoušely si sílu, házely na cíl. Celkem soutěžilo 19 dvojic a naše děti se skvěle umístily. Získaly 5 medailí a diplomů a tím se nominovaly na republikové finále. To se ale koná v termínu, ve kterém mají dětí jiné aktivity. S takovým úspěchem jsme na poprvé nepočítali. Další ocenění získala nejmladší dvojice dívek za příkladné chování na trase, když jedna z nich upadla, zranila se a druhá jí doběhla k nejbližšímu stanovišti pro pomoc, přesně podle pokynů, které, děti dostaly před startem. Naštěstí to odneslo jenom odřené kolínko. Do oběda bylo odzávoděno a po chvilce odpočinku už jsme zase pokračovali v programu. Rozdělili jsme se do skupin a po vyznačené cestě s úkoly jsme došli do Jesenice na zaslouženou zmrzlinu. Ani po návratu do tábora děti neodpočívaly, ale využily sportovní možnosti v táboře. Po setmění hrály další noční soutěž. Týnečáci zase zabodovali a o to lépe se jim spalo. V neděli dopoledne děti zkoušely různé sportovní hry v táboře. Obědem náš pobyt končil a spokojení jsme odjížděli domů. V autobusu skoro všichni usnuli, a tak když jsme děti předávaly rodičům, byly už zase plné síly. Všechny děti byly super, včetně prvňáčků, pro které to byla generálka na „velký“ tábor.